Metaadatok

Metaadatok keletkeznek minden egyes digitális cselekvésünk során. Ilyen adatok például a lokáció, az eszköz, az időpont, az IP cím. Üzenetküldés, kommunikáció során úgyis mondhatjuk, hogy a metaadatok minden, az üzenetünk tartalmán kívül. Az IP-címen kívül számos más adat is eljut az infrastruktúra különböző tulajdonosai felé, amikor az internetet használjuk, például, hogy milyen webhelyeket látogatunk meg és mikor, valamint az általunk használt eszköz jellemzőit. Mindezt metaadatoknak nevezzük. Az eszközödnek van egy egyedi vagy majdnem egyedi ujjlenyomata. Az eszköz különböző jellemzői együttesen gyakran annyira egyediek, hogy olyan “ujjlenyomatot” alkotnak, amely számos különböző weboldalon az eszköz azonosítására használható.

Hogyan működik?

Ellenőrizd, hogy a te böngésződ mennyire van védve a trackeléstől!

Miért kell foglalkoznunk a metaadatokkal?

A metaadatok lehetővé teszik, hogy a webhelyek részletes profilt hozzanak létre rólunk, és ezt felhasználják. Ez történik például akkor, amikor targetált hirdetéseket kapunk. A metaadatok tehát rendkívül értékesek. Az eszközöd, az IP-címed és a szoftvereid metaadatai kombinálhatók, hogy egyedi profilt hozzanak létre rólad, majd az internetes előzményeid összekapcsolhatók ezzel a profillal. Így elég pontos képet alkothatnak rólunk. A vállalatok célzott reklámozásra és politikai mikrocélzásra használják ezeket az adatokat, a kormányok pedig gyanús viselkedés esetén meg is figyelhetik ezeket.

Mit tehetek?

Chatelés: A Meta (Facebook, Instagram, Whatsapp) gyűjti a metaadatainkat, és kereskedik velük. A rólunk gyűjtött metaadatok értékesek sok nagyvállalatnak azért, hogy a megfelelő embereknek és célcsoportoknak hirdethessenek. Ezért érdemes elkerülnöd a Facebook Messenger használatát, a Whatsappal kapcsolatban pedig tudd, hogy a végpontok közötti titkosítás ellenére az ott történő kommunikációd metaadatai ugyanúgy a Meta tulajdona. Mindezeket elkerülendő érdemes megfontolnod a Signal chatalkalmazás használatát, amely végpontok között titkosított, nem gyűjt semmilyen adatot a felhasználókról, egy ideje pedig még a telefonszámod elrejtésére is lehetőséget biztosít. Böngészés: A Tor böngésző egy olyan böngésző, amely segítségével nem lehet visszakövetni a rajta végzett tevékenységet. Háromszoros titkosítást biztosít, emiatt a használata kicsivel lassabb, mint egy átlagos böngészőé. Nem gyűjt metaadatokat, és nem lehet visszafejteni, hogy egy adott aktivitás milyen IP címről érkezett. A weben végrehajtott tevékenység ettől még látható marad, épp csak az azt végző személyazonossága titokban marad. A DuckDuckGo egy keresőmotor, amely a Google-lal ellentétben nem gyűjt metaadatokat, így nem tartalmaz hirdetéseket és szponzorációt. Képek: Fontos tudni, hogy a telefonjaink által készített képek is rengeteg metaadatot tartalmaznak. Ezeket a metaadatokat azonban lehet ellenőrizni, törölni vagy akár megmásítani, például az https://exiftool.org/ segítségével.

Forrás:

Ha hibát találtál az oldalon, írj egy levelet a [email protected] címre!