Biztonságos üzenetküldő alkalmazások

Egy tipikus felhasználó naponta akár több azonnali üzenetküldő alkalmazásra is támaszkodik, ugyanis gyakran eltérő platformokat használunk munkahelyi, családi vagy baráti kommunikációra. Jelenleg a WhatsApp a legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazás, mintegy havi 2,4 milliárd felhasználóval. Ez 300 millióval több, mint a második legnépszerűbb app, a Facebook Messenger (2,1 milliárd). Mindeközben a Signal, a biztonságos messenger alkalmazások “szent grálja”, sajnos még mindig csak a tizenegyedik helyen szerepel.

Mi történhet, ha nem biztonságos egy chat app?

Ha nem elég biztonságos appon folytatod a beszélgetéseidet, akkor megnövekszik az esélye annak, hogy például adatszivárgás áldozata leszel. Adatszivárgás esetén hozzáférhetnek az alkalmazásban használt személyes adataidhoz, az üzeneteidhez, a felhőben tárolt információidhoz. A megszerzett adatokkal könnyen zsarolhatóvá válhatsz, vagy akár vissza is élhetnek azokkal személyazonossági csalás formájában. Ugyanígy, ha hozzáfér az alkalmazás a tartózkodási helyedhez, telefonszámodhoz, az rossz esetben harmadik fél birtokába kerülhet.

Mitől lesz biztonságos egy azonnali üzenetküldő alkalmazás?

A következő tényezőket kell mérlegelned ahhoz, hogy eldönthesd, elég biztonságos-e egy chat alkalmazás:

Milyen appot válasszak?

A biztonságos kommunikációra a lehető legjobb opció a fentebb említett Signal, ugyanis végponttól végpontig titkosított, ami azt jelenti, hogy te és a beszélgetőpartnered készülékén kívül senki más nem tudja elolvasni az elküldött üzeneteket. Az aktivisták, újságírók és a digitális biztonságot szem előtt tartó felhasználók széles körben használják. A szoftver mögött egy adatvédelemre összpontosító nonprofit szervezet áll, amelyet támogatásokból és adományokból finanszíroznak. Nem pedig egy Big Tech cég, ami a felhasználók adatainak eladásából gazdagodik meg.

Emellett talán az egyik legfontosabb, hogy a Signal nyílt forráskódú, ami azt jelenti, hogy a kód nyilvánosan megtekinthető, megvizsgálható a potenciális biztonsági rések szempontjából, és kiállta az auditálást. Biztosít eltűnő üzeneteket, vagyis beállíthatod, hogy bizonyos idő elteltével “megsemmisítse” egy adott személlyel folytatott beszélgetésedet.

A Signal használatának talán az egyetlen hátránya, hogy a regisztráció telefonszám alapú, azonban lehetőség van felhasználónevet megadni, így nem szükséges megosztanod a telefonszámod másokkal, ahhoz, hogy üzenetet küldjenek neked.

Mi lehet jó alternatíva?

Nehéz lehet biztonságosan kommunikálni olyasvalakivel, akinek nincsen Signalja, ezért érdemes alternatívákban is gondolkozni. Mindenképp olyan appot válassz B opciónak, ami végponttól végpontig titkosítva van, és lehetőleg a metaadatokat is titkosítja.

Ha nem tudod a Signalt használni, akkor további alternatíva lehet a Session is, de ha bármiben bizonytalan vagy, akkor a securemessagingapps.com oldalon tudod összehasonlítani az egyes üzenetküldő alkalmazásokat biztonság szempontjából.

Mire figyelj, ha egy forrással kommunikálsz?

Újságíróként kifejezetten fontos a biztonságos online kommunikáció, illetve az, hogy hol és hogyan kommunikálunk, hiszen nem csak magunkat, hanem a forrásainkat is könnyen veszélybe sodorhatjuk, ha nem megfelelően járunk el. Mindenképp egy megbízható platformon - lehetőleg a Signalon - kommunikálj a forrásoddal, illetve ilyen felületen oszd meg az érzékeny adatokat, fájlokat vagy személyes információkat. A képek és a fájlok biztonságos megosztására kiváló megoldás a végponttól végpontig titkosított app.

Ha beállítasz eltűnő üzeneteket, de a beszélgetés valamely részére később még szükséged lehet - akár jogi szempontból bizonyítékként - akkor ezekről készíts képernyőfotót, és tárold valahol máshol biztonságosan. Például jelszóval titkosítva a gépeden, vagy egy külső merevlemezen. A biztonságos forráskommunikáció része lehet a megtévesztő chatcsoportok vagy becenevek használata is.

Források:

Ha hibát találtál az oldalon, írj egy levelet a [email protected] címre!